KATOWICE zostały ogłoszone Europejskim Miastem Nauki 2024 (ECSK 2024). Ten prestiżowy tytuł przyznawany jest przez EuroScience (Europejskie Stowarzyszenie na rzecz Postępu Nauki i Technologii) we współpracy z Komisją Europejską.
Tytuł został przyznany dzięki staraniom Miasta Katowice i siedmiu uczelni publicznych tworzących Konsorcjum Akademickie „Katowice Miasto Nauki”. Nie byłoby to możliwe bez Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE – jednego z największych europejskich wydarzeń popularnonaukowych i znaczącej platformy współpracy na rzecz nauki obywatelskiej.
Najważniejszym celem ECSK 2024 jest zainicjowanie transformacji regionu poprzez naukę, zapewnienie jego mieszkańcom nieograniczonego dostępu do wiedzy i przekształcenie jej w podstawowy instrument dialogu obywatelskiego. ECSK 2024 pozwoli nam pokazać bogactwo śląskiej nauki na europejskiej arenie badawczej i umożliwi mieszkańcom regionu lepsze jej poznanie.
Bez nauki nie zmienimy jakości i sposobu życia na Śląsku. To dobro naturalne, ważniejsze dla przyszłości mieszkańców niż paliwa kopalne czy przemysł z nimi związany. W Mieście Nauki możemy zamienić ją w nowy przemysł. Naszym celem jest pokazanie w województwie śląskim, że nauka służy rozwiązywaniu codziennych problemów i może dostarczyć nam odpowiedzi na niemal każde pytanie.
W 2024 roku wspólnie zbudujemy Miasto Nauki w oparciu o trzy filary:
- całoroczny program wydarzeń ECSK 2024 zbudowany wokół 50 zagadnień nauki polskiej i światowej, których rozwiązanie ma bezpośredni wpływ na nasze życie,
- doskonałość naukowa , w tym organizacja konferencji EuroScience Open Forum – europejskiej platformy dyskusji o przyszłości nauki,
- infrastrukturę Miasta Nauki , tj. rozwój Strefy Zielonej Nauki w Katowicach oraz utworzenie w regionie Sieciowego Centrum Nauki zarządzanego przez uczelnie Konsorcjum. Rzeka Rawa i jej przywrócenie mieszkańcom jest sercem przemian i osią planowanych zmian infrastrukturalnych.
Ścieżki tematyczne w Mieście Nauki:
- Klimat i Środowisko,
- Zdrowie i jakość życia,
- Przemysły Przyszłości,
- Innowacje Społeczne,
- Dziedzictwo Przemysłowe i Kulturowe,
- Kreacja,
- Krytyka.